Haberler

TKDK Kırsal KalkınmaTanıtım Toplantısı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından düzenlenen Kırsal Kalkınma Programı tanıtım toplantısı Anitta Otel'de gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Nurullah Çakır, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Ak Parti Milletvekili Agah Kafkas, Ziraat Odası Başkanı Selahattin Biçer, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Erdal Ceylan, İş-Kur Müdürü Zafer Ayvaz, TKDK İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, Finansman Genel Koordinatörü Yakup Sağlam, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üretici firma mensupları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunulması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan, İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun,  Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın (IPA) 5.bileşeni olan kırsal kalkınma kapsamında, Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı'nın Türkiye'nin kalkınmasına güç katacağını söyledi.  Kırsal alanda sadece tarımda değil, çevre, turizm ve sanayi alanlarında da yatırımların desteklenmesi gerektiğini bildiren Kurşun, “Kırsal alanların geliştirilmesi ve kalkındırılması için yapılacak yatırımlar ve bunların desteklenmesi de Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı'nın özünü oluşturmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı eşittir yatırım demek hiçte yanlış bir ifade olmayacaktır” dedi.

Kurşun’un konuşmasının ardından Finansman Genel Koordinatörü Yakup Sağlam, Katılım Öncesi Yardım Aracı hakkında bilgiler verdi. Anitta Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Sağlam, şunları söyledi “Avrupa Birliği (AB) aday ve potansiyel aday ülkelerin katılıma yönelik hazırlıklarına destek sağlamak amacıyla, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Kırsal Kalkınma Yönetim Otoritesi ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu tarafından Katılım Öncesi Yardım Aracı (Instrument for Pre-Accession Assistance- IPA) oluşturuldu. Bu kapsamda, aday ülkeler ve potansiyel aday ülkelere, üyelik yolunda Avrupa Birliği standartlarına, politikalarına ve AB müktesebatına uyum çalışmaları konusunda mali destek sağlanacaktır. Bu aracın beş bileşeni vardır ve Türkiye, bir aday ülke olarak Katılım Öncesi Yardım Aracının (IPA) bütün bileşenlerinden yararlanma hakkına sahiptir. IPA’nın beşinci bileşeni olan Kırsal Kalkınma (IPARD); Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması için uyum hazırlıklarını ve politika geliştirilmesini desteklemekte ve ayrıca, tarım sektörünün ve kırsal alanların sürdürülebilir adaptasyonuna katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Aday ülkenin bu desteklerden faydalanabilmesi için Kırsal Kalkınma Programını hazırlaması ve uygulamadan sorumlu yapıları oluşturması gerekmektedir. Bu kapsamda; 2007- 2013 dönemini kapsayan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Yönetim Otoritesi olarak görevlendirilen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından diğer kamu kuruluşları ile yakın işbirliği yapılarak ve ilgili yerel kuruluşlar, sosyal, ekonomik ve çevresel ortaklar, sivil toplum kuruluşları ile üniversitelerin de görüşleri alınarak hazırlanmıştır.  Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde kabul edilmiştir.”

 
arbgzh-CNdaenfrdeelitjakonofaptrues

Panoramik Sanal Tur

360 Derece Sanal Tur (Virtual tour)
çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta
Go to top