İş Verin Hayatım Anlam Kazansın Projesi

İş Verin Hayatım Anlam Kazansın Projesi Sertifika Töreni
“İş verin hayatın anlam kazansın” sloganı ile yürütülen “Servis komisi yetiştirme kursu” projesini başarıyla tamamlayan 10 engelli öğrenci sertifikalarını aldı.

“İş verin hayatın anlam kazansın” sloganı ile yürütülen “Servis komisi yetiştirme” kursu projesini başarıyla tamamlayan 10 menta engelli öğrenciye düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Milli eğitim Müdürlüğü, İş-Kur İl Müdürlüğü Anadolu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Anitta Otel tarafından ortaklaşa hayata geçirilen projeyle kursiyerlerin yiyecek-içeçek hizmetleri alanında, konaklama işletmelerinde çalışabilecekleri bilgi, teknik ve beceriyi kazanarak iş hayatına katılımlarının kolaylaştırılması amaçlandı. İş-Kur’un 20 bin TL finansman desteği sağladığı 38 gün boyunca eğitim gören menta engelli özel öğrenciler kurs sonunda müşteri karşılama ve uğurlama, küver atma, boş tabakları toplama, servis yapma, tepsi taşıma, peçete katlama gibi beceri eğitimlerinin yanı sıra meslek ahlakı, işyeri terbiyesi ve nezaketi gibi konularda eğitimden geçti. Engelli kursiyerler, edindikleri bilgi ve becerileri bundan sonra iş ve aile hayatında uygulayarak toplumda üreten, mutlu bir birey olarak, bağımsız olarak kendi ayakları üzerinde durabilen, kendine güvenen, kararlı ve tutarlı bireyler olarak hayatlarına devam edecekler.

PROJEMİZ TOPLUMA ÖRNEK OLDU
Özel Eğitime Muhtaç Spastik ve Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkanı Dr. Neslihan Hüsüllüoğlulları, proje ile bir tabuyu daha yıktıklarını belirterek, üretim yapabildiklerini gören ailelerin ve çocukların kendilerine öz güvenlerinin geldiğini ve topluma örnek olduklarını söyledi. İşadamı Uğur Barlık’ın Anitta Otel’in kapılarını özel çocuklara açarak hem eğitimlerine hem de geleceklerine katkıda bulunduğunu dile getiren Hüsüllüoğulları, bu projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu açıkladı.

TOPLUMUN HER KESİMİNİN MUTLULUĞU BİZİM MUTLULUĞUMUZ OLMALIDIR
Vali Ahmet Kara’nın eşi Mesude Kara da, herkesin birer engelli adayı olduğunu belirterek, bu nedenle engelli insanların yaşadıkları sorunların sadece bu bireylerin değil, tüm insanların ortak sorunu olduğunu açıkladı. Günümüze kadar özel çocukların dışarı çıkmadığı ve evlerde gizlendikleri için onlardan habersiz olduklarını dile getiren Kara, “Onlar toplumdan, toplumda onlardan habersizdi. Oysa ki onlarında normal bir hayat yaşama hakları var. Onların da dışarı çıkma, eğitim görme, çalışma eğlenme, mutlu olma hakları var. Buda toplumsal duyarlılığı artırmak, yaşam şartlarını onlara göre ayarlamak, çevreyi onlara uygun biçimde dizayn etmekle olur” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı okullarda artık özel çocukların yetenekleri ölçüsünde eğitim gördüğüne işaret eden Kara, eğitimlerini tamamlayan bu çocukların stajlarının yanı sıra istihdam edilmelerinin de gerektiğinin altını çizdi. Özel çocuklara yapabilecekleri işler verildiğinde hilesiz, iyi niyetli, severek ve isteyerek çalıştıklarını vurgulayan Kara, “Genel olarak bu çocuklarımız devlet dairelerinde staj görüyor ve çalıştırılıyor. Biz bugün burada toplum duyarlılığının, yapılan örnek çalışmanın semeresini görmek için toplandık. İlk defa özel bir kuruluşta 5 yıldızlı bir otelde çocuklarımız eğitim gördü ve sertifika almaya hak kazandı. Kamu kurumlarında çalışanların yüzde 5’i, özel kuruluşlarda çalışanların yüzde 3’ünün özel çocuklardan oluşması gerekiyor. Bu konuda sanayileşmiş bir il olan Çorum’u şanslı görüyorum. Toplumun her kesiminin mutluluğu bizim mutluluğumuz olmalıdır. Bu özel çocuklarımızı mutlu etmenin manevi hazzını da yaşamak için diğer özel kuruluşların da bu uygulamayı başlatmalarını ve bu duyarlılığı göstermelerini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

BU ÇOCUKLARIN TOPLUMA KAZANDIRILMASI HEPİMİZİ MUTLU EDER
İşadamı Uğur Barlık ise, imkanlar ölçüsünde bu tür sosyal sorumluluk projelerine destek olmanın herkesin görevi olduğunu belirtti. Engelli olmanın yada olmamanın Allah’ın takdiri ilahisi olduğunu anlatan Barlık, “Bu gençler, çocuklar hepimizin. Eğitilirse, yardımcı olunursa yanlarında olunursa gençlerimiz topluma kazandırılırsa bu hepimizi mutlu edecektir. Çünkü bunlarda bizim evladımız, bizimde çocuğumuz engelli olabilir bunun unutulmaması gerekir” diye konuştu. Toplumun tüm kesimlerini bu tür sosyal sorumluluk projelerine destek olmaya davet eden Barlık, bu tür projelere bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek olacaklarının altını çizdi. Barlık, kursu başarıyla bitiren öğrencilere otelde görev vereceklerini, bir öğrencinin de sürekli otelde istihdam edileceğini sözlerine ekledi. İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük’ünde hazır bulunduğu töreni protokol üyelerinin kursiyerlere sertifikalarını vermesinin ardından sone erdi.

 
arbgzh-CNdaenfrdeelitjakonofaptrues

Panoramik Sanal Tur

360 Derece Sanal Tur (Virtual tour)

Etkinlik Arşivi

Go to top