Haberler

II. Ressamlar Buluşması

ikinci ressamlar buluşması

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Ressamlar Buluşması etkinliği için Çorum'a gelen tanınmış 16 Ressamı otelimizde ağırlıyoruz.

Çorum'da 2-8 Temmuz tarihleri arasında “Çorum Ressamlar Buluşması” etkinliği kapsamında Çorum’a gelen tanınmış 16 ressam, kentin tarihi ve turistik mekanlarını resmedecekler. Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan ve her biri kendi alanında üne sahip ressamlar, 5 gün boyunca Çorum merkezde ve ilçelerde resim çalışması yapacak.

Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildiğini ifade eden ünlü ressamlar, Çorum’un hep ilkleri başaran bir il olduğunu ifade ettiler.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile Anitta Hotel’de biraraya gelen ünlü ressamların ortak fikri, Çorum’da Resim Müzesi oluşturulma fikri ön plana çıktı.

Çorum’da ressamların buluşturulması ve şehrin resmedilme projesinin hafife alınacak bir proje olmadığını ifade eden ünlü ressamlar, “Bu proje dünyada bir ilk. Ressamların bir araya getirilerek kenti resmedilmesi ve bu resimlerin toplanarak bir müze oluşturulması fikri dünyada bir ilk olacak. Çorum’un böyle bir projeyi hayata geçirmesi kentin tanıtımına önemli katkılar sağlayacak” dediler.
Çorum’da Türkiye’nin kariyer yapmış ünlü ressamlarını ağırlamaktan onur duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise, “Değerli ressamlarımızın yaptıkları güzel çalışmalar ile Çorum’u farklı bir şekilde resmedecekler ve tuvallerine dökecekler. Bu benim için anlatılmaz bir mutluluktur. Bugün 2. düzenlediğimiz Ressamlar Buluşması Çorum açısından tarihi bir buluşma. Çorum’un kent hafızasını oluşturmak adına önemli bir çalışma. Bu çalışmaya katılan tüm ressamlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bu etkinliğin ana hedefi Çorum'a güzel sanatlar müzesi kazandırmak olduğunun altını çizen Külcü, “16 ressam arkadaşımız bir hafta boyunca Çorum'un tarihi ve turistik mekanlarını resmedecek. Yapacakları resimleri de kurulacak olan müzeye bağışlayacaklar. Böylesi bir çalışma beni heyecanlandırıyor. Ressamlarımızın Çorum’u çok güzel bir şekilde yansıtacağından eminim. Bu güzellikleri tüm halkımız ile paylaşacağız ve Çorum’u marka kent yapmak adına başka bir alanda da ciddi bir çalışmaya imza atmış olacağız” diye konuştu.
Bu tür çalışmaların sadece kültürel bir zenginlik olarak kalmayacağını anlatan Başkan Külcü, “Bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Şehrin sosyo-kültürel açıdan gelişmesini sağlayacak ve diğer şehirlerden farklı olmamızı sağlayacaktır. Kültür dokusu zengin toplumların kalıcı, belirleyici ve etkin olduğuna inanıyoruz. Onun için Çorum Belediyesi olarak mümkün olduğu kadar bu tür etkinliklerin içerisinde var olmaya çalışıyoruz. Bu yıl 2.’sini düzenlediğimiz Ressamlar Buluşmasının devamı gelecek ve Çorum çok güzel eserler kazanacak” şeklinde konuştu.
Çorumlu bir ressam olarak Türkiye’de ün yapmış ressamları kendi memleketinden ağırlamaktan onur duyduğunu ifade eden ünlü ressam Bünyamin Balamir ise Çorum Belediyesi'nin bu girişiminin diğer belediyelere de örnek olmasını diledi.

Balamir, “Umuyorum bu çalışmalarla birlikte Çorum, prestij olarak en güzel yerlere gelecektir. Çorum bunu hak ediyor. Ressamlar Buluşmasının ikincisini gerçekleştiriyoruz. İlerleyen zamanlarda yeni buluşmalar yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Ressamlar Buluşması’nda sırasıyla söz alan ünlü ressamlar Çorum’un sanata verdiği katkılar karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını ifade ederek, “Çorum’un bu alanda yaptığı çıkışı tüm ressamlarımız büyük bir heyecan içerisinde izliyorlar. Çorum diğer illere örnek olacak bir projeye imza attı” diye konuştular.

Ressamlar Buluşmasına Bünyamin Balamir ile birlikte Ali Düzgün, Aslı Çakar Özen, Lale Altınkurt, Derya Saatçioğlu, Durmuş Ali Akça, Emin Güler, Kayhan Abatlı, Celalettin Tandoğdu, M. Vural Yurdakul, Güzin Arısoy, Nazlı Er, Svetlana İnanç, Ömer Lütfi Çetin, Tülin Demir, Zehra Zengin ile Nilgün Ayşecik Çevik katılıyor.

5 gün boyunca Hattuşa ve Alacahöyük Ören yerleri, Osmancık ve İskilip ile kent merkezinde çalışmalar gerçekleştirecek olan ressamlar, 8 Temmuz Perşembe günü saat 13.00’de Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda sanat sohbetlerine katılacaklar ve daha sonra yaptıkları resimleri Saat Kulesi yanında bulunun Havuzlu Park’ta sergileyecekler.

 
arbgzh-CNdaenfrdeelitjakonofaptrues

Panoramik Sanal Tur

360 Derece Sanal Tur (Virtual tour)
çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta çorum otel anitta
Go to top