Çorum
Rehberi

Çorum'un Doğal Turizm Değerleri

Çorum, Kargı, Osmancık, Bayat ve İskilip İlçelerinde kampçılık, yürüyüş sporları, yamaç paraşütü gibi aktivitelere uygun doğası bozulmamış temiz su kaynakları bulunan turizm potansiyeli yüksek yaylalar mevcuttur.

İncesu Kanyonu ve KYBELE Kabartması

Ortaköy İlçesi İncesi köyü sırları içerisinde yer alan ve köylüler tarafından Uzungeçit ismi verilen, Çorum’da İncesu Kanyonu Yozgat’ta ise Kazankaya Kanyonu olarak adlandırılan kanyon, 12,5 km uzunluğundadır. Doğusunda 1363 metre yüksekliğinde Alan Dağları, batısında ise Malbelen Tepesi yer almaktadır. Kanyonun her iki yamacı sarp kayalık olup,yer yer ormanlık alanlara rastlamak mümkündür. Kanyon rafting ve trekking sporları için uygun özellikler taşımaktadır. Bir doğa harikası olan kanyon , görülmeye değer bir yerdir. Trekking yapılabilecek parkur güzergahı; Yozgat İli – Aydıncık İlçesi – Kazankaya Beldesinden başlamakta, Çorum – Ortaköy – İncesu Köyünde bitirilmektedir. Parkurun , suyun akış hızının yoğun olduğu dönemlerde rafting sporuna elverişli olduğu düşünülmektedir. Diğer zamanlarda kanyon yürüyüş parkuru olarak kullanılarak bir tabiat harikasının gözlenmesi sağlanabilir. Antik adı Scylax olan Çekerek ırmağının geçtiği kanyonun her iki yanında yükselen kayalar üzerinde Hellenistik Döneme (M.Ö. 2.yüzyıl) tarihlenen duvar kalıntıları, halk tarafından mağara olarak adlandırılan merdiven basamaklı su sarnıçları vardır. 1985 yılında ilk olarak İncesu köyünden Satılmış UYSAL tarafından görülen kabartma, İncesu Köyüne yaklaşık 1 km. uzaklıkta, suyun aktığı yöne doğru sol tarafta kayalar üzerinde, ırmak yatağından 1,5 metre yükseklikte bir tanrıça kabartmasıdır. Bir niş içerisine yapılmış olan tanrıça, önünden akan Çekerek (Scylax) ırmağına ve karşısında yüksek kayalar üzerinde yer alan kaleye bakmaktadır. Bir taht üzerinde oturduğu düşünülen tanrıça sol elinde bir aslan yavrusu tutmaktadır. Bu özellikleri ile Kybele olduğu söylenmektedir.

Çatak Tabiat Parkı

İl merkezinin en cazip günü birliğine en çok gidilip gelinebilen mesire yeridir. Orman işletmesinin koruması altında bulunan mesire yerinin alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Doğal yapısı , manzara zenginlikleri ve tabiat parkı özelliklerine sahip olması nedeniyle sahanın 387.5 hektarlık bölümü 1984 yılında ayrılmıştır. Çatak Tabiat Parkı İl merkezine 22 km. uzaklıkta, yol asfalt olup, iç turizme hizmet vermektedir. Doğal yapısı, manzara zenginlikleri ve tabiat parkı özelliklerine sahiptir. Sahada hâkim ağaç türü karaçamdır. Az miktarda sarıçam görülmektedir. Tilki, tavşan, kurt, ötücü kuşlar ve keklik faunayı oluşturur. Bölgede trekking yapılabilecek uygun parkurlar bulunmaktadır. İlk etap Çalyayla Köyüne giden yol ayrımından başlamakta ve Alagöz Yaylasında sona ermektedir. Bu etap 7 km’den oluşmaktadır.İkinci etap ise,Alagöz Yaylasından başlamakta geldiğimiz yönde üç km yürüdükten sonra Çatak Tabiat Parkına dönüp 2 km daha yürüdükten sonra Çatak Tabiat Parkı Mesire alanında sona erdirilmektedir. Sözkonusu parkurun tamamı , 12 km uzunluktadır.

Kargı Yaylası (Eğinönü)

Kargı ilçesinin kuzeyindeki yüksek dağlık bölgede yer almaktadır. Çorum’a 140 km, Kargı’ya 26 Km uzaklıktadır. Bölgede birbirine bağlantılı; Eğinönü, Aksu, Karandu, Göl, Örencik, Karaboya, Gökçedoğan yaylaları mevcuttur. Bu yaylalarda, yöresel yayla mimarisine uygun yayla evleri geleneği halen devam etmektedir. Üzerlerinde sonradan yapılan Aksu ve Gökçedoğan göletlerinde yetiştirilen alabalıkları, yöreye özgü bitki örtüsü ve bol su kaynakları ile bir doğa harikası görünümündedir. 100 haneden oluşan elektriği bulunan ve yolu asfalt olan Kargı Yaylası etrafındaki ormanlık ve çayırlık alanlarda Dede Tepesi, Pirinççi, İki Çam, Göller, Gidiler , geçmişte Ayın- Oyun Panayırının kurulduğu Eyinönü Çayırı, Hacı Kıvrağın Oluğu, Doktorun Oluğu, Müdürün Oluğu, Soğuk Su, Deli Ahmet Tarlası, Taş Oluk Kuzu, Kıvrım Çayı, Telere Pınarı, Ağlayan Çam, Kova gibi mesire yerleri bulunmaktadır. Bu mekanlarda Kargı’nın meşhur Sırık Kebabı yapılmaktadır.

Abdullah Yaylası

Kargı ilçesinde ve ilimizin en yüksek dağı olan Köse Dağı (2050 m.) üzerinde yer almaktadır. Çorum’a uzaklığı 114 km, ilçe merkezine 26 km’dir. İstanbul’u Samsun’a bağlayan ve Osmancık İlçemizden geçen karayoluna 12 km mesafededir. Geliş yerlerine göre ,iki farklı güzergah izlenebilir. Bunlardan ilki İstanbul – Samsun Karayolunu izleyerek Osmancık Yolu üzerinden,ikincisi Ankara-Çorum Karayolunu izleyerek yine Osmancık yolu üzerinden bölgeye ulaşmaktır. Bünyesinde 22 yataklı konaklama ünitesi , 120 kişilik restorant ve 1000 kişilik piknik alanı bulunmaktadır. Bölgede trekking ve atlı doğa turizmi yapılabilecek parkur güzergahı , Abdullah Yaylası’ndan başlamakta , Büklü Yolu ve Otuziki Çatal Çam diye bilinen yerlerden geçtikten sonra Oynar Yaylası’nda tamamlanmaktadır. Söz konusu parkur , 12 km uzunluktadır. Özellikle , Oynar Yaylası’nda bulunan yangın gözetleme kulesinden dürbünle etrafı seyretmenin zekine doyum olmamaktadır. Parkur güzergahında bulunan Otuz İki Çatal Çam diye bilinen ağacı görmek de oldukça ilginç olacaktır. Çorum-Osmancık-Kargı yolunu takip edip , Hacıhamza Beldesini geçtikten sonra sola dönülerek ve 12 km daha gidildikten sonra Abdullah Yaylasına ulaşmak mümkün olacaktır. Temiz ve bol suyu bozulmamış doğası yanında, sarıçam, karaçam gibi diğer kendine özgü bitki örtüsü ile konaklamaya değer yaylalarımızdandır. Bünyesinde konaklama ünitesi. restaurant ve piknik alanı bulunmaktadır.

Gölünyazı Sulak Alanı

Çorum-Osmancık Karayolu üzerinde Kırıkdilim mevkiinde halk arasında “ Gölünyazı” olarak bilinen sulak alan; başta su kuşları olmak üzere zengin bir yaban hayatı barındırmaktadır. 265.282 m2 yüzölçümüne sahiptir. Sulak alanlar; çok zengin yaban hayatı barındırmasının yanısıra, yörenin su rejimini düzenleyen, iklimi yumuşatan, tortu ve zehirli maddeleri tutarak suyun kalitesini arttıran işlev ve değerlere sahiptir.

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.
Contact Information
Preferred Date and Time Selection

Schedule Appointment

Fill out the form below, and we will be in touch shortly.
Contact Information
Vehicle Information
Preferred Date and Time Selection