• Çorum Otel Anitta King Suite
  • Çorum Otel Anitta Lobby
  • Çorum Otel Anitta Suit Oda
  • Çorum Otel Anitta Balo Salonu
  • Çorum Otel Anitta Toplantı Salonları
  • Çorum Otel Anitta Kapalı Havuz
  • Çorum Otel Anitta Türk Hamamı
  • Çorum Otel Anitta Spor Salonu - Fitness
  • Çorum Otel Anitta Hydroterapi
  • Çorum Otel Anitta Roof Restoran
  • Çorum Otel Anitta Bar
Previous Next

Çorum'un Doğal Turizm Değerleri

Çorum, Kargı, Osmancık, Bayat ve İskilip İlçelerinde kampçılık, yürüyüş sporları, yamaç paraşütü gibi aktivitelere uygun doğası bozulmamış temiz su kaynakları bulunan turizm potansiyeli yüksek yaylalar mevcuttur.

İncesu Kanyonu ve KYBELE Kabartması

incesu kanyonuOrtaköy İlçesi İncesi köyü sırları içerisinde yer alan ve köylüler tarafından Uzungeçit ismi verilen, Çorum’da İncesu Kanyonu Yozgat’ta ise Kazankaya Kanyonu olarak adlandırılan kanyon, 12 km uzunluğundadır. Doğusunda 1363 metre yüksekliğinde Alan Dağları, batısında ise Malbelen Tepesi yer almaktadır. Antik adı Scylax olan Çekerek ırmağının geçtiği kanyonun her iki yanında yükselen kayalar üzerinde Hellenistik Döneme (M.Ö. 2.yüzyıl) tarihlenen duvar kalıntıları, halk tarafından mağara olarak adlandırılan merdiven basamaklı su sarnıçları vardır. 1985 yılında ilk olarak İncesu köyünden Satılmış UYSAL tarafından görülen kabartma, İncesu Köyüne yaklaşık 1 km. uzaklıkta, suyun aktığı yöne doğru sol tarafta kayalar üzerinde, ırmak yatağından 1,5 metre yükseklikte bir tanrıça kabartmasıdır. Bir niş içerisine yapılmış olan tanrıça, önünden akan Çekerek (Scylax) ırmağına ve karşısında yüksek kayalar üzerinde yer alan kaleye bakmaktadır. Bir taht üzerinde oturduğu düşünülen tanrıça sol elinde bir aslan yavrusu tutmaktadır. Bu özellikleri ile Kybele olduğu söylenmektedir.

Çatak Tabiat Parkı

Çatak Tabiat Parkıİl merkezinin en cazip günü birliğine en çok gidilip gelinebilen mesire yeridir. Orman işletmesinin koruması altında bulunan mesire yerinin alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çatak Tabiat Parkı İl merkezine 22 km. uzaklıkta, yol asfalt olup, iç turizme hizmet vermektedir. Doğal yapısı, manzara zenginlikleri ve tabiat parkı özelliklerine sahiptir. Sahada hâkim ağaç türü karaçamdır. Az miktarda sarıçam görülmektedir. Tilki, tavşan, kurt, ötücü kuşlar ve keklik faunayı oluşturur. Bölgede trekking yapılabilecek uygun parkurlar bulunmaktadır.

Kargı Yaylası ( Eğinönü )

kargi yaylasi - eğinönüKargı ilçesinin kuzeyindeki yüksek dağlık bölgede yer almaktadır. Çorum’a 140 km, Kargı’ya 26 Km uzaklıktadır. Bölgede birbirine bağlantılı; Eğinönü, Aksu, Karandu, Göl, Örencik, Karaboya, Gökçedoğan yaylaları mevcuttur. Bu yaylalarda, yöresel yayla mimarisine uygun yayla evleri geleneği halen devam etmektedir. Üzerlerinde sonradan yapılan Aksu ve Gökçedoğan göletlerinde yetiştirilen alabalıkları, yöreye özgü bitki örtüsü ve bol su kaynakları ile bir doğa harikası görünümündedir

Abdullah Yaylası

Abdullah Yaylası
Kargı
ilçesinde ve ilimizin en yüksek dağı olan Köse Dağı (2050 m.) üzerinde yer almaktadır. Çorum’a uzaklığı 114 km, ilçe merkezine 26 km’dir. İstanbul’u Samsun’a bağlayan ve Osmancık İlçemizden geçen karayoluna 12 km mesafededir. Temiz ve bol suyu bozulmamış doğası yanında, sarıçam, karaçam gibi diğer kendine özgü bitki örtüsü ile konaklamaya değer yaylalarımız- dandır. Bünyesinde konaklama ünitesi, restaurant ve piknik alanı bulunmaktadır.

Gölünyazı Sulak Alanı

Gölünyazı sulak alanıÇorum-Osmancık Karayolu üzerinde Kırıkdilim mevkiinde halk arasında “ Gölünyazı” olarak bilinen sulak alan; başta su kuşları olmak üzere zengin bir yaban hayatı barındırmaktadır. 265.282 m2 yüzölçümüne sahiptir. Sulak alanlar; çok zengin yaban hayatı barındırmasının yanısıra, yörenin su rejimini düzenleyen, iklimi yumuşatan, tortu ve zehirli maddeleri tutarak suyun kalitesini arttıran işlev ve değerlere sahiptir.

 
Anitta Hotel Facebook Page   Anitta Hotel Twitter Page   Anitta Hotel Youtube Channel
Arabic Bulgarian Chinese (Simplified) Danish English French German Greek Italian Japanese Korean Norwegian Persian Portuguese Russian Spanish

Sanal Gezinti

360 Derece Sanal Tur (Virtual tour)
Go to top